March 26 Precalculus Systems of Equations

EQ How do I solve a system of equations

TSWBAT 2×2 and 3×3 systems using graphing, substitution and linear combination/addition/elimination methods

Act 1 Basic Skills Mini Test  PrecalcBasicSkillsMArch26

Act 2: Candy Problem

Daniel bought 1 pound of jelly beans and 2 pounds of chocolates for $2.00. A week later, he bought 4 pounds of caramels and 1 pound of jelly beans, paying $3.00. The next week, he bought 3 pounds of licorice, 1 pound of jelly beans, and 1 pound of caramels for $1.50. How much would he have to pay on his next trip to the candy store if he bought 1 pound of each of the 4 kinds of candy?

HW: TH Quiz

Graph the following piecewise function

thquizmar26

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.